Kevään vaihteleville keleille neuloin lämmikettä: kaksi eri väristä pantaa ja niihin sopivat kämmekkäät.
Violetit asusteet ovat kokonaan Filcolanan Arwettaa. Väri niissä on sama kuin aikaisemmin neulomissani kaulurissa ja No Frills -neuletakissa ( Grape Royal).
Tällaisen Twist-pannan olen neulonut jo aikaisemmin maksullisella Nina Ruthin ohjeella. Nykyisin tällaiseen solmupantaan löytyy kuitenkin netistä jo monen monta ilmaista ohjetta eli jos innostut, googleta. 🙂
Solmupanta neulotaan siis putkena kuten sukanvarsi ikään. Päät yhdistetään sisäkkäin laskostettuna, mistä muodostuu kaunis rusetti eteen. Pantaan kului lankaa lähes kerällinen eli noin 50 grammaa.
Kämmekkäät puolestaan neuloin ilmaisen ohjeen mukaan. Ohje on nimeltään Pioneer Gloves ja löytyy Ravelystä täältä, klik.
Kämmekkäiden ohje on englanninkielinen. Se ei ollut vaikea, mutta kun en keskittynyt, niin ensimmäisen parin peukalokiilat menivät väärin. Ihan hyvät näistä siitä huolimatta tuli. 🙂
Mustien kohdalla keskityin ja onnistuin. Oikein tehtynä ne istuvat käteenkin paremmin. 😀 Ja kyllä, korona-aika on vaatinut veronsa ja minun käteni ovat kuivat ja ruttuiset kuin rusinat. 😉
Molemmat kämmekkäät neuloin Arwetasta 2 mm kaapeleilla ja ohjeen suurimmalla koolla. Varren pituutta voi jokainen itse säätää: violeteissani se on noin kuusi senttiä ja mustissa puolestaan neljä. Lankaa niihin kului 20-25 grammaa.
Mustien kämmekkäiden pariksi neuloin mohairpannan Arwetta- ja Anisia -langoista. Panta on Sari Nordlundin Easy headband -ohjella neulottu, tosin hieman kapeampana. Maksullinen ja englannin kielinen ohje löytyy Ravelrystä täältä, klik.
Myös tämä panta neulottiin sukanvartena, mutta yhdistettiin neulan kanssa käyttämällä Kitchener Stich -tekniikkaa eli suomeksi silmukoiden, oletan. Yllä olevasta kuvasta näkyy saumankohta, minkä onnistuin melko huomaamattomasti tekemään. Ennen yhdistämistä putki kuitenkin pyöräytettiin ympäri, jotta eteen muodostui rusetti.
Että tällaista tarveneulontaa tällä kertaa: näistä on varmasti iloa niin kevään viileissä viimoissa kuin tulevan syksyn kylmenevillä keleillä.
Hienot asusteet ja ihana villapaita sulla kuvassa.
Kiitos Heidi! Eikö olekin ihana? 🙂 Villapaita on siis mun yhdenlainen jämälankaprojekti, mikä onnistui valtavan hyvin. Tämä päällä viimeisten viikkojen illat heilunut pihahommissa. ♥
Ihania! 🙂 Ja niin tarpeellisia näille välikausikeleille.
Kiitos! 🙂 Kämmekkäät on olleet to do -listalla jo vuosia. Erityisesti syksyisin oon niitä kaivannut, mutta silti nyt vasta sain tehtyä. Ja sekin on yhden neuleporukan haasteen takia. 😀 Muuten en ois varmaan tehnyt vieläkään.