Hip Hei! Parhaillaan olen matkalla Jyväskylän Neulefestareille.
Eilen oli siis pakkauspäivä, niin – luonnollisestikin – mieli harhaili ja piti ommella jotain. 😉 Koska reissumekko oli jo hyvissä ajoin ommeltu, ompelin pienen projektipussin, minne sujauttaa kurssilangat.
Pussin päällikankaaksi valitsin onnistuneen kloriittivärjätyn kangaspalan ja vuoriksi puolestaan vähemmän onnistuneen. Nuo mustat kankaat on siis värjätty sumuttelemalla vesi-kloriittiseosta niiden päällä muovisten pitsiliinojen ollessa sabluunoina. Toisessa vaikutustaika on vaan mennyt pahasti yli, joten lopputulos on kovin läikykäs ja kuviot epämääräisempiä.
Pussin tein oman pään mukaan ja siitä tuli niin suuri kuin päällikankaasta sain: se on noin 30 cm * 30 cm, josta pohja on noin 10 cm leveä.
Katsotaan nyt, miten tämä käytännössä toimii. Pieni tasku olisi kyllä ollut paikallaan, esim. silmukkamerkeille, että sellainen sitten seuraavaan.
Näyttää siltä, että festareille mukaani lähtee myös hiekkaranta … 🙂
Tämä tulee olemaan kolmas kertani, kun menen Neulefestereille. Erilaiseksi tämän kerran tekee se, että mies on mukana ja siksi reissulle on sovittu hieman muutakin ohjelmaa kuin vain neulomista ja langoista hullaantumista. Osallistun nyt kuitenkin kolmelle kurssille ja jos aikataulut antavat myöten, lauantaina myös LeymusKAL-sukkien yhteiskuvaukseen.
Erilaiseksi festarireissun tekee myös se, että tällä kertaa en ole tehnyt ostoslistaa etukäteen. Yritänkin olla ostamatta lankoja, koska viime vuoden ostokset ovat vielä kerällä. Jos jotain, niin ostan lisää ChiaoGoon letkeitä pyöröpuikkoja ja festaripinssin muistoksi.
Ihanaa festarikesää kaikille, missä ikinä sitä vietättekään! ♥
Ihana pussukka! 🙂
Oma hiekkaranta on kyllä aika näppärä ottaa mukaan aina matkalle lähtiessä. 😀 Oikein ihanaa neulefestaria. Olisipa kiva joskus osallistua! Terkkuja kaikille tutuille myös. 😉